10 in stock
Ebmpapst Fan W1G180-AB47-01 Compact Fan for Precise Airflow
$187.73 Original price was: $187.73.$168.96Current price is: $168.96.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan W1G180-AB47-01 Compact Fan for Precise Airflow
High-performance compact fan designed for precise and efficient airflow control in various industrial applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | W1G180-AB47-01 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 0.45 kg |
| Dimensions | 180 x 180 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | W1G180-AB47-01 |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 150 m³/h |
| Speed | 2800 RPM |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Power Consumption | 18 W |
| Type | Axial fan |
| Operating Temperature | -10°C to +70°C |
Key benefits: Compact design with high efficiency ensures precise airflow control, low noise operation, and energy savings for demanding industrial environments.
Typical applications: Cooling of electronic equipment, ventilation in control cabinets, and air circulation in precision machinery.
Order number: Ebmpapst Fan W1G180-AB47-01 Compact Fan for Precise Airflow
Lifecycle: Active
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
1 review for Ebmpapst Fan W1G180-AB47-01 Compact Fan for Precise Airflow
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Richard S. –
Tested the proximity switch, response time is spot on. Recommended for industrial use.