15 in stock
Ebmpapst Fan R3G220-RC05-06 High Performance Cooling Fan
$540.40 Original price was: $540.40.$486.36Current price is: $486.36.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan R3G220-RC05-06 High Performance Cooling Fan
High efficiency and reliable cooling performance for industrial and electronic applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | R3G220-RC05-06 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 0.5 kg |
| Dimensions | 220 x 220 x 56 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | R3G220-RC05-06 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | Approx. 2500 m³/h |
| Speed | 1500 RPM |
| Noise Level | 55 dB(A) |
| Power Consumption | 60 W |
| Fan Type | Axial fan |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
Key benefits: Efficient cooling with low noise operation, durable construction for long service life, and energy-saving motor technology.
Typical applications: Cooling of industrial machinery, electronic cabinets, HVAC systems, and power supplies.
Order number: Ebmpapst Fan R3G220-RC05-06 High Performance Cooling Fan
Lifecycle: Active product with ongoing production and support.
Documentation: Datasheet and installation guide available on request.
1 review for Ebmpapst Fan R3G220-RC05-06 High Performance Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Michael T. –
The VFD works perfectly with our motor setup. Great communication from seller.