7 in stock
ebmpapst Fan Model A2E200-AH38-01 Durable High-Speed Cooling Fan
$327.55 Original price was: $327.55.$294.80Current price is: $294.80.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ebmpapst Fan Model A2E200-AH38-01 Durable High-Speed Cooling Fan
Reliable and efficient high-speed cooling fan designed for industrial and electronic applications.
| Brand | ebmpapst |
| Model | A2E200-AH38-01 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 200 x 200 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | A2E200-AH38-01 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 150 m³/h |
| Speed | 2800 RPM |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Power Consumption | 25 W |
| Type | Axial fan |
| Operating Temperature | -10°C to +70°C |
Key benefits: High durability and efficient cooling performance with low noise operation, suitable for continuous use in demanding environments.
Typical applications: Cooling of electronic enclosures, industrial machinery, HVAC systems, and server racks.
Order number: ebmpapst Fan Model A2E200-AH38-01 Durable High-Speed Cooling Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation guide on manufacturer website
1 review for ebmpapst Fan Model A2E200-AH38-01 Durable High-Speed Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Linda B. –
Solid relay modules, good switching capacity. Perfect for our automation panel.