8 in stock
ebmpapst Fan Model 614N/2GHH – Reliable Ventilation Fan Unit
$42.73 Original price was: $42.73.$38.46Current price is: $38.46.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ebmpapst Fan Model 614N/2GHH – Reliable Ventilation Fan Unit
High-performance and energy-efficient ventilation fan designed for industrial and commercial applications.
| Brand | ebmpapst |
| Model | 614N/2GHH |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.8 kg |
| Dimensions | 120 x 120 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 614N/2GHH |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Type | Axial fan |
| Airflow | 120 m³/h |
| Speed | 2800 RPM |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Power Consumption | 15 W |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
Key benefits: Durable construction with low noise operation and high airflow efficiency ensures reliable ventilation in demanding environments.
Typical applications: Suitable for cooling electronic enclosures, HVAC systems, industrial machinery, and server cabinets.
Order number: ebmpapst Fan Model 614N/2GHH – Reliable Ventilation Fan Unit
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation guide on manufacturer website
1 review for ebmpapst Fan Model 614N/2GHH – Reliable Ventilation Fan Unit
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Robert M. –
Very sturdy enclosure, IP rating seems genuine. Good value for money.