14 in stock
Ebmpapst Fan G2E140-NS38-01 Efficient Airflow Cooling Fan
$315.73 Original price was: $315.73.$284.16Current price is: $284.16.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan G2E140-NS38-01 Efficient Airflow Cooling Fan
High-performance, energy-efficient cooling fan designed for reliable airflow in industrial and electronic applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | G2E140-NS38-01 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 140 x 140 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | G2E140-NS38-01 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2300 RPM |
| Airflow | 150 m³/h |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Power Consumption | 18 W |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
Key benefits: Energy-efficient operation with low noise output, robust construction for long service life, and optimized airflow for effective cooling.
Typical applications: Cooling of electronic enclosures, industrial machinery, HVAC systems, and server racks.
Order number: Ebmpapst Fan G2E140-NS38-01 Efficient Airflow Cooling Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: User manual and technical datasheet available upon request
1 review for Ebmpapst Fan G2E140-NS38-01 Efficient Airflow Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

James P. –
Good technical parameters, exactly as datasheet. Easy to commission.