8 in stock
Ebmpapst Fan D2E133-CI33-22 Efficient Industrial Cooling Fan
$432.73 Original price was: $432.73.$389.46Current price is: $389.46.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan D2E133-CI33-22 Efficient Industrial Cooling Fan
High-performance, energy-efficient industrial cooling fan designed for reliable operation in demanding environments.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | D2E133-CI33-22 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 133 x 133 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | D2E133-CI33-22 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 120 m³/h |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Power Consumption | 18 W |
| Type | Axial fan |
| Protection Class | IP44 |
Key benefits: Energy-efficient motor reduces power consumption while maintaining high airflow; compact design allows easy integration into industrial equipment; robust construction ensures long service life and reliable performance.
Typical applications: Cooling of industrial machinery, ventilation in control cabinets, electronics cooling, HVAC systems, and other industrial cooling requirements.
Order number: Ebmpapst Fan D2E133-CI33-22 Efficient Industrial Cooling Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation manual available on manufacturer website
1 review for Ebmpapst Fan D2E133-CI33-22 Efficient Industrial Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Kevin H. –
Profibus modules arrived with proper firmware version. Plug and play.