14 in stock
Ebmpapst Fan Model A2E250-AE65-01 Durable Cooling Solution
$263.55 Original price was: $263.55.$237.20Current price is: $237.20.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan Model A2E250-AE65-01 Durable Cooling Solution
High-performance, energy-efficient cooling fan designed for reliable operation in demanding industrial environments.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | A2E250-AE65-01 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.5 kg |
| Dimensions | 250 x 250 x 65 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | A2E250-AE65-01 |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 1500 m³/h |
| Noise Level | 52 dB(A) |
| Power Consumption | 85 W |
| Speed | 1400 RPM |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
| Protection Class | IP54 |
Key benefits: Durable construction ensures long service life, low noise operation enhances user comfort, and energy-efficient motor reduces power consumption.
Typical applications: Cooling for industrial machinery, HVAC systems, electronic enclosures, and ventilation in commercial buildings.
Order number: Ebmpapst Fan Model A2E250-AE65-01 Durable Cooling Solution
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
1 review for Ebmpapst Fan Model A2E250-AE65-01 Durable Cooling Solution
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Kevin H. –
Profibus modules arrived with proper firmware version. Plug and play.