12 in stock
Ebmpapst 5218NH Reliable Industrial Fan for Ventilation
$105.05 Original price was: $105.05.$94.55Current price is: $94.55.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst 5218NH Reliable Industrial Fan for Ventilation
High-performance and energy-efficient industrial fan designed for reliable ventilation in demanding environments.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | 5218NH |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.8 kg |
| Dimensions | 120 x 120 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 5218NH |
| What’s in the box | Industrial fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 85 CFM (Cubic Feet per Minute) |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Power Consumption | 18 W |
| Type | Axial fan |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
Key benefits: Durable construction ensures long service life; low noise operation enhances workplace comfort; energy-efficient motor reduces power consumption and operating costs.
Typical applications: Industrial ventilation, cooling of electrical cabinets, HVAC systems, machinery cooling, and air circulation in manufacturing facilities.
Order number: Ebmpapst 5218NH Reliable Industrial Fan for Ventilation
Lifecycle: Active product, currently in production and supported.
Documentation: User manual and technical datasheet available upon request.
1 review for Ebmpapst 5218NH Reliable Industrial Fan for Ventilation
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

William G. –
Very sturdy enclosure, IP rating seems genuine. Good value for money.