12 in stock
Ebmpapst Fan S4D560-AQ01-01 Reliable High-Speed Fan Model
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan S4D560-AQ01-01 Reliable High-Speed Fan Model
High-performance and durable fan designed for efficient cooling in demanding industrial environments.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | S4D560-AQ01-01 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.8 kg |
| Dimensions | 560 x 560 x 120 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | S4D560-AQ01-01 |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 1500 RPM |
| Airflow | 3500 m³/h |
| Noise Level | 58 dB(A) |
| Power Consumption | 120 W |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
Key benefits: Reliable operation with low noise, energy-efficient motor design, and robust construction for long service life.
Typical applications: Industrial ventilation, cooling systems for machinery, HVAC units, and electronic equipment cooling.
Order number: Ebmpapst Fan S4D560-AQ01-01 Reliable High-Speed Fan Model
Lifecycle: Active production
Documentation: Available online including datasheets, installation guides, and maintenance manuals.
1 review for Ebmpapst Fan S4D560-AQ01-01 Reliable High-Speed Fan Model
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Robert M. –
Fast shipment and genuine product. Will add this seller to our approved vendor list.