7 in stock
ZIEHL-ABEGG RE18P-2DK.1E.2R Compact Industrial Fan Unit
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ZIEHL-ABEGG RE18P-2DK.1E.2R Compact Industrial Fan Unit
High-efficiency compact fan unit designed for industrial ventilation and cooling applications.
| Brand | ZIEHL-ABEGG |
| Model | RE18P-2DK.1E.2R |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 4.5 kg |
| Dimensions | 180 x 180 x 80 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL |
| SKU / MPN | RE18P-2DK.1E.2R |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Type | Axial fan |
| Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 150 m³/h |
| Noise Level | 48 dB(A) |
| Power Consumption | 35 W |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C |
Key benefits: Durable construction with high airflow efficiency, low noise operation, and compact design for easy integration into industrial systems.
Typical applications: Used in HVAC systems, industrial cooling, ventilation in machinery enclosures, and electronic equipment cooling.
Order number: ZIEHL-ABEGG RE18P-2DK.1E.2R Compact Industrial Fan Unit
Lifecycle: Active production model
Documentation: Installation guide and technical datasheet available upon request
1 review for ZIEHL-ABEGG RE18P-2DK.1E.2R Compact Industrial Fan Unit
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Thomas K. –
The power supply unit is stable under full load. Better than expected.