15 in stock
Ebmpapst Fan Model R3G630-FB32-03 Quiet High Efficiency Fan
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan Model R3G630-FB32-03 Quiet High Efficiency Fan
High-performance, energy-efficient axial fan designed for quiet operation in demanding industrial environments.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | R3G630-FB32-03 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.5 kg |
| Dimensions | 172 x 150 x 55 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | R3G630-FB32-03 |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 220 m³/h |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Power Consumption | 18 W |
| Speed | 2800 RPM |
| Type | Axial fan |
| Protection Class | IP44 |
Key benefits: Combines quiet operation with high efficiency, reducing energy costs and noise pollution in sensitive environments.
Typical applications: Cooling for electronic enclosures, HVAC systems, medical equipment, and industrial machinery.
Order number: Ebmpapst Fan Model R3G630-FB32-03 Quiet High Efficiency Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation guide on manufacturer website
1 review for Ebmpapst Fan Model R3G630-FB32-03 Quiet High Efficiency Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Daniel W. –
Well-manufactured linear guide, smooth motion. Quick shipping.