6 in stock
ZIEHL-ABEGG Fan Model QK10A-2EM.48.FK High Performance
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ZIEHL-ABEGG Fan Model QK10A-2EM.48.FK High Performance
High-efficiency axial fan designed for industrial and HVAC applications, delivering reliable performance and low noise operation.
| Brand | ZIEHL-ABEGG |
| Model | QK10A-2EM.48.FK |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 3.5 kg |
| Dimensions | 250 mm x 250 mm x 120 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | QK10A-2EM.48.FK |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Type | Axial |
| Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 1200 m³/h |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Power Consumption | 48 W |
| Protection Class | IP54 |
Key benefits: Efficient cooling with low noise emissions, robust construction for long service life, and easy installation with standardized mounting.
Typical applications: HVAC systems, industrial ventilation, refrigeration units, and electronic cooling.
Order number: ZIEHL-ABEGG Fan Model QK10A-2EM.48.FK High Performance
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation guide on manufacturer website
1 review for ZIEHL-ABEGG Fan Model QK10A-2EM.48.FK High Performance
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Andrew C. –
Product was exactly as described. Our engineers were pleased with the performance.