6 in stock
Ebmpapst Fan K3G280-AU11-C2 Reliable High-Speed Fan
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan K3G280-AU11-C2 Reliable High-Speed Fan
High-performance, durable fan designed for efficient cooling in demanding industrial environments.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | K3G280-AU11-C2 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 280 x 280 x 80 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | K3G280-AU11-C2 |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 3500 m³/h |
| Noise Level | 58 dB(A) |
| Power Consumption | 85 W |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
Key benefits: Reliable high-speed operation with low noise and energy-efficient motor design ensures long service life and consistent cooling performance.
Typical applications: Industrial ventilation, cooling of electrical enclosures, HVAC systems, and machinery requiring robust airflow solutions.
Order number: Ebmpapst Fan K3G280-AU11-C2 Reliable High-Speed Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
1 review for Ebmpapst Fan K3G280-AU11-C2 Reliable High-Speed Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Daniel W. –
Arrived in perfect condition. Ran diagnostics, all outputs nominal.