6 in stock
Ebmpapst K3G250-RF51-10 Durable Industrial Fan Model
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst K3G250-RF51-10 Durable Industrial Fan Model
High-performance and energy-efficient industrial fan designed for reliable operation in demanding environments.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | K3G250-RF51-10 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.8 kg |
| Dimensions | 250 x 250 x 80 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | K3G250-RF51-10 |
| What’s in the box | Industrial fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 1500 m³/h |
| Noise Level | 55 dB(A) |
| Speed | 1400 RPM |
| Power Consumption | 45 W |
| Fan Type | Axial |
| Material | Aluminum housing with steel blades |
Key benefits: Durable construction ensures long service life; optimized blade design for efficient airflow; low noise operation suitable for industrial settings.
Typical applications: Cooling systems for industrial machinery, ventilation in manufacturing plants, air handling units, and electronic equipment cooling.
Order number: Ebmpapst K3G250-RF51-10 Durable Industrial Fan Model
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation guide on request
1 review for Ebmpapst K3G250-RF51-10 Durable Industrial Fan Model
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Thomas K. –
Solid relay modules, good switching capacity. Perfect for our automation panel.