14 in stock
Ebmpapst Fan D4E146-LV19-14 Durable Industrial Fan Model
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan D4E146-LV19-14 Durable Industrial Fan Model
Durable and efficient industrial fan from Ebmpapst, designed for reliable ventilation in demanding environments.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | D4E146-LV19-14 |
| Voltage | 400 V AC 3-phase |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 17 kg |
| Dimensions | 380 x 380 x 200 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | D4E146-LV19-14 |
| What’s in the box | Fan, mounting screws, manual |
| Airflow | 1200 m³/h |
| Speed | 2800 RPM |
| Power Input | 350 W |
| Current | 0.8 A |
| IP Rating | IP54 |
| Bearing Type | Ball bearing |
Key benefits: High efficiency, long service life, low noise, and robust construction for continuous operation.
Typical applications: Ventilation in industrial machinery, HVAC systems, electronic cooling, and air movement in confined spaces.
Order number: Ebmpapst Fan D4E146-LV19-14 Durable Industrial Fan Model
Lifecycle: Active
Documentation: Datasheet and installation manual available on request.
1 review for Ebmpapst Fan D4E146-LV19-14 Durable Industrial Fan Model
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Steven R. –
Reliable PLC module, works flawlessly in our testing environment.