14 in stock
ADDA Fan AA1282UB-AT – Efficient Airflow Fan for Electronics
$40.23 Original price was: $40.23.$36.21Current price is: $36.21.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ADDA Fan AA1282UB-AT – Efficient Airflow Fan for Electronics
High-performance cooling fan designed to provide efficient airflow and reliable operation for electronic devices.
| Brand | ADDA |
| Model | AA1282UB-AT |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 120 grams |
| Dimensions | 120 x 120 x 25 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, RoHS |
| SKU / MPN | AA1282UB-AT |
| What’s in the box | 1 x ADDA AA1282UB-AT Fan, Mounting screws, User manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 75 CFM |
| Noise Level | 35 dBA |
| Connector Type | 3-pin |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Provides efficient and quiet cooling to extend the lifespan of electronic components, with durable ball bearing design for long-term reliability.
Typical applications: Ideal for use in computer cases, power supplies, networking equipment, and other electronic devices requiring effective heat dissipation.
Order number: ADDA Fan AA1282UB-AT – Efficient Airflow Fan for Electronics
Lifecycle: Active
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
1 review for ADDA Fan AA1282UB-AT – Efficient Airflow Fan for Electronics
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Excellent item description packing and shipping 5-star.