14 in stock
Delta Fan PFB1224EHE – Reliable Industrial Cooling Solution
$47.93 Original price was: $47.93.$43.14Current price is: $43.14.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Delta Fan PFB1224EHE – Reliable Industrial Cooling Solution
High-performance 120mm industrial fan designed for efficient and durable cooling in demanding environments.
| Brand | Delta Electronics |
| Model | PFB1224EHE |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 180 grams |
| Dimensions | 120 x 120 x 38 mm |
| Warranty | 2 years limited warranty |
| Certifications | UL, CE, RoHS |
| SKU / MPN | PFB1224EHE |
| What’s in the box | 1 x Delta PFB1224EHE Fan, Mounting screws, User manual |
| Fan Speed | 4500 RPM |
| Airflow | 110 CFM (cubic feet per minute) |
| Noise Level | 45 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
| MTBF (Mean Time Between Failures) | 70,000 hours |
Key benefits: Durable construction with high airflow and low noise operation ensures reliable cooling for industrial equipment and electronics.
Typical applications: Cooling of industrial machinery, server racks, power supplies, and other high-heat electronic devices.
Order number: Delta Fan PFB1224EHE – Reliable Industrial Cooling Solution
Lifecycle: Active product with ongoing support and availability
Documentation: Datasheet and installation guide available on Delta Electronics website
1 review for Delta Fan PFB1224EHE – Reliable Industrial Cooling Solution
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
The best communication so far!! And super fast shipping