6 in stock
NMB Fan BM5115-04W-B30 Compact High-Speed Cooling Fan
$36.24 Original price was: $36.24.$32.62Current price is: $32.62.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
NMB Fan BM5115-04W-B30 Compact High-Speed Cooling Fan
Reliable and compact high-speed cooling fan designed for efficient thermal management in electronic devices.
| Brand | NMB Technologies |
| Model | BM5115-04W-B30 |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | 85 grams |
| Dimensions | 50 x 50 x 15 mm (WxHxD) |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS compliant |
| SKU / MPN | BM5115-04W-B30 |
| What’s in the box | 1 x NMB BM5115-04W-B30 fan, mounting screws |
| Fan Speed | 12,000 RPM |
| Airflow | 18.5 CFM (cubic feet per minute) |
| Noise Level | 32 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex connector |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Compact size with high-speed operation ensures efficient cooling in tight spaces while maintaining low noise levels and long service life due to durable ball bearing design.
Typical applications: Ideal for cooling in computer systems, telecommunications equipment, industrial electronics, and other devices requiring reliable thermal management.
Order number: NMB Fan BM5115-04W-B30 Compact High-Speed Cooling Fan
Lifecycle: Active product with ongoing manufacturing and support
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
1 review for NMB Fan BM5115-04W-B30 Compact High-Speed Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
alles bestens-Lieferzeit OK-Artikel wie beschrieben-Verzollung kam noch dazu-gerne wieder