9 in stock
ADDA Fan Model AD0912LB-A72GL – High Performance Cooling
$31.24 Original price was: $31.24.$28.12Current price is: $28.12.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ADDA Fan Model AD0912LB-A72GL – High Performance Cooling
Reliable and efficient cooling solution designed for industrial and electronic applications.
| Brand | ADDA |
| Model | AD0912LB-A72GL |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 120 grams |
| Dimensions | 92 x 92 x 25 mm |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | AD0912LB-A72GL |
| What’s in the box | 1 x ADDA AD0912LB-A72GL Fan, Mounting screws |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 56 CFM |
| Noise Level | 35 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Power Consumption | 3.6 W |
Key benefits: High airflow with low noise operation, durable ball bearing design for extended lifespan, and energy-efficient performance suitable for continuous use.
Typical applications: Cooling for computer cases, industrial equipment, power supplies, and electronic enclosures.
Order number: ADDA Fan Model AD0912LB-A72GL – High Performance Cooling
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available on ADDA official website
1 review for ADDA Fan Model AD0912LB-A72GL – High Performance Cooling
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Nice 1 oz. Copper round. Fast delivery, careful packing. Easy transaction. Very pleased.