11 in stock
ADDA Fan AB05012DX200300 Reliable Industrial Cooling Fan
$28.93 Original price was: $28.93.$26.04Current price is: $26.04.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ADDA Fan AB05012DX200300 Reliable Industrial Cooling Fan
High-performance and durable industrial cooling fan designed for efficient heat dissipation in demanding environments.
| Brand | ADDA |
| Model | AB05012DX200300 |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 120 grams |
| Dimensions | 50 x 50 x 15 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, RoHS |
| SKU / MPN | AB05012DX200300 |
| What’s in the box | 1 x ADDA AB05012DX200300 Fan, Mounting screws, User manual |
| Fan Speed | 4500 RPM |
| Airflow | 15 CFM |
| Noise Level | 28 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
| Bearing Type | Ball Bearing |
Key benefits: Reliable cooling performance with low noise operation, compact size for easy integration, and long-lasting ball bearing design for extended service life.
Typical applications: Industrial machinery cooling, electronic enclosures, power supplies, and ventilation systems requiring efficient heat dissipation.
Order number: ADDA Fan AB05012DX200300 Reliable Industrial Cooling Fan
Lifecycle: Active
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
1 review for ADDA Fan AB05012DX200300 Reliable Industrial Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Daniel W. –
Industrial camera clarity is impressive. Shipped promptly with all accessories.