11 in stock
ADDA Fan AD0405LX-K90 Compact and Quiet Cooling Fan
$29.23 Original price was: $29.23.$26.31Current price is: $26.31.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ADDA Fan AD0405LX-K90 Compact and Quiet Cooling Fan
Reliable and energy-efficient 40mm cooling fan designed for quiet operation in compact spaces.
| Brand | ADDA |
| Model | AD0405LX-K90 |
| Voltage | 5 V DC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 25 grams |
| Dimensions | 40 x 40 x 10 mm |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | CE, RoHS |
| SKU / MPN | AD0405LX-K90 |
| What’s in the box | 1 x ADDA AD0405LX-K90 fan, mounting screws |
| Fan Speed | 4500 RPM |
| Airflow | 7.5 CFM |
| Noise Level | 19 dBA |
| Connector Type | 2-pin Molex |
| Bearing Type | Sleeve bearing |
| Power Consumption | 0.9 W |
Key benefits: Compact size and low noise operation make this fan ideal for cooling small electronics and embedded systems without adding significant sound or bulk.
Typical applications: Suitable for cooling in networking equipment, small PCs, embedded devices, and other compact electronic enclosures.
Order number: ADDA Fan AD0405LX-K90 Compact and Quiet Cooling Fan
Lifecycle: Active
Documentation: Datasheet and installation guide available on ADDA official website
1 review for ADDA Fan AD0405LX-K90 Compact and Quiet Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Robert M. –
Very sturdy enclosure, IP rating seems genuine. Good value for money.