8 in stock
Ziehl-abegg Fan MK165-4DK Reliable Industrial Fan Model
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ziehl-abegg Fan MK165-4DK Reliable Industrial Fan Model
High-performance and durable industrial fan designed for efficient ventilation and cooling in demanding environments.
| Brand | Ziehl-abegg |
| Model | MK165-4DK |
| Voltage | 400 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 12.5 kg |
| Dimensions | 650 mm x 650 mm x 250 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | MK165-4DK |
| What’s in the box | Ziehl-abegg MK165-4DK Fan, mounting brackets, user manual, warranty card |
| Fan Speed | 1450 RPM |
| Airflow Capacity | 3200 m³/h |
| Noise Level | 58 dB(A) |
| Power Consumption | 220 W |
| Material | Aluminum housing with steel blades |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
Key benefits: Robust construction ensures long service life, energy-efficient motor reduces operating costs, and quiet operation enhances workplace comfort.
Typical applications: Industrial ventilation, HVAC systems, cooling of machinery and electronic equipment, and air circulation in warehouses and factories.
Order number: Ziehl-abegg Fan MK165-4DK Reliable Industrial Fan Model
Lifecycle: Active product with ongoing production and support
Documentation: User manual and installation guide available upon request
1 review for Ziehl-abegg Fan MK165-4DK Reliable Industrial Fan Model
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Patricia E. –
Well-manufactured linear guide, smooth motion. Quick shipping.