9 in stock
PSC Fan P1124020HB2A Durable Industrial Cooling Fan
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
PSC Fan P1124020HB2A Durable Industrial Cooling Fan
High-performance, reliable industrial cooling fan designed for continuous operation in demanding environments.
| Brand | PSC Fan |
| Model | P1124020HB2A |
| Voltage | 115V AC |
| Country of Origin | United States |
| Weight | 3.2 kg (7.05 lbs) |
| Dimensions | 120 mm x 120 mm x 38 mm |
| Warranty | 2 years limited warranty |
| Certifications | UL, CE, RoHS |
| SKU / MPN | P1124020HB2A |
| What’s in the box | PSC Fan P1124020HB2A unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 85 CFM (Cubic Feet per Minute) |
| Noise Level | 45 dBA |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Power Consumption | 22 Watts |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Durable construction ensures long service life; high airflow and low noise operation optimize cooling efficiency; ball bearing design reduces maintenance needs.
Typical applications: Industrial machinery cooling, HVAC systems, electronic equipment ventilation, and other heavy-duty cooling requirements.
Order number: PSC Fan P1124020HB2A Durable Industrial Cooling Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Installation guide and datasheet available upon request
1 review for PSC Fan P1124020HB2A Durable Industrial Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

David L. –
Very sturdy enclosure, IP rating seems genuine. Good value for money.