7 in stock
ZIEHL-ABEGG Fan Model LDZ10501650 – Durable Industrial Fan
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ZIEHL-ABEGG Fan Model LDZ10501650 – Durable Industrial Fan
High-performance and reliable industrial fan designed for demanding ventilation applications.
| Brand | ZIEHL-ABEGG |
| Model | LDZ10501650 |
| Voltage | 230 V |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 12.5 kg |
| Dimensions | 500 mm x 500 mm x 150 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | LDZ10501650 |
| What’s in the box | Fan unit, mounting brackets, user manual |
| Fan Speed | 1500 RPM |
| Airflow Capacity | 1200 m³/h |
| Noise Level | 55 dB(A) |
| Power Consumption | 85 W |
| Material | Aluminum housing with steel blades |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
Key benefits: Durable construction ensures long service life; energy-efficient motor reduces operating costs; low noise operation suitable for industrial environments.
Typical applications: Ventilation systems in factories, warehouses, HVAC units, and industrial cooling processes.
Order number: ZIEHL-ABEGG Fan Model LDZ10501650 – Durable Industrial Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: User manual and installation guide available upon request
1 review for ZIEHL-ABEGG Fan Model LDZ10501650 – Durable Industrial Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Patricia E. –
Good price for such a robust HMI. Technical documentation was clear.