8 in stock
ZIEHL-ABEGG Fan Model LDZ10501603 – Reliable Ventilation Solution
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ZIEHL-ABEGG Fan Model LDZ10501603 – Reliable Ventilation Solution
High-performance and durable ventilation fan designed for industrial and commercial applications.
| Brand | ZIEHL-ABEGG |
| Model | LDZ10501603 |
| Voltage | 230 V |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 3.5 kg |
| Dimensions | 105 mm x 105 mm x 60 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, RoHS |
| SKU / MPN | LDZ10501603 |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Type | Axial fan |
| Airflow | 150 m³/h |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Speed | 2800 RPM |
| Power Consumption | 25 W |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C |
Key benefits: Efficient cooling with low noise operation, robust construction for long service life, and easy installation for various ventilation needs.
Typical applications: HVAC systems, industrial machinery cooling, electronic equipment ventilation, and commercial building air circulation.
Order number: ZIEHL-ABEGG Fan Model LDZ10501603 – Reliable Ventilation Solution
Lifecycle: Active production
Documentation: User manual and technical datasheet available upon request
1 review for ZIEHL-ABEGG Fan Model LDZ10501603 – Reliable Ventilation Solution
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Mark O. –
The VFD works perfectly with our motor setup. Great communication from seller.