15 in stock
ZIEHL-ABEGG Fan FB063-SDK.4I.V4S Reliable Ventilation Unit
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ZIEHL-ABEGG Fan FB063-SDK.4I.V4S Reliable Ventilation Unit
High-performance and energy-efficient ventilation fan designed for industrial and commercial applications.
| Brand | ZIEHL-ABEGG |
| Model | FB063-SDK.4I.V4S |
| Voltage | 230 V |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 4.5 kg |
| Dimensions | Ø 63 cm x 25 cm (Diameter x Depth) |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | FB063-SDK.4I.V4S |
| What’s in the box | Fan unit, mounting brackets, user manual |
| Fan Type | Axial fan |
| Airflow Capacity | 1500 m³/h |
| Speed | 1400 RPM |
| Noise Level | 55 dB(A) |
| Material | Aluminum housing with plastic blades |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C |
Key benefits: Efficient airflow with low noise operation, robust construction for long service life, and energy-saving motor technology.
Typical applications: HVAC systems, industrial ventilation, cooling of electrical cabinets, and air circulation in commercial buildings.
Order number: ZIEHL-ABEGG Fan FB063-SDK.4I.V4S Reliable Ventilation Unit
Lifecycle: Active product with ongoing manufacturer support.
Documentation: Available user manual and installation guide included.
1 review for ZIEHL-ABEGG Fan FB063-SDK.4I.V4S Reliable Ventilation Unit
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Andrew C. –
The VFD works perfectly with our motor setup. Great communication from seller.