15 in stock
ZIEHL-ABEGG Fan Model FN080-SDA.6N.V7P5 Reliable Air Circulation Fan
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ZIEHL-ABEGG Fan Model FN080-SDA.6N.V7P5 Reliable Air Circulation Fan
High-performance and energy-efficient fan designed for reliable air circulation in industrial and commercial applications.
| Brand | ZIEHL-ABEGG |
| Model | FN080-SDA.6N.V7P5 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 3.5 kg |
| Dimensions | 80 mm x 80 mm x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | FN080-SDA.6N.V7P5 |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 45 CFM (Cubic Feet per Minute) |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Power Consumption | 12 W |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
Key benefits: Durable construction with low noise operation, high efficiency motor for reduced energy costs, and compact design for easy installation in various equipment.
Typical applications: HVAC systems, industrial cooling, electronics cooling, and air handling units.
Order number: ZIEHL-ABEGG Fan Model FN080-SDA.6N.V7P5 Reliable Air Circulation Fan
Lifecycle: Active product with ongoing support and availability.
Documentation: User manual, installation guide, and technical datasheet available upon request.
1 review for ZIEHL-ABEGG Fan Model FN080-SDA.6N.V7P5 Reliable Air Circulation Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Robert M. –
Trustworthy supplier for industrial components. Will purchase again.