11 in stock
109P0424H7D28 High-Speed Fan for Electronics Cooling
$26.23 Original price was: $26.23.$23.61Current price is: $23.61.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
109P0424H7D28 High-Speed Fan for Electronics Cooling
High-performance 24V DC fan designed for efficient cooling of electronic components with low noise and long service life.
| Brand | ebm-papst |
| Model | 109P0424H7D28 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 150 grams |
| Dimensions | 40 x 40 x 28 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 109P0424H7D28 |
| What’s in the box | 1 x 109P0424H7D28 Fan, Mounting screws, User manual |
| Airflow | 15.5 CFM (cubic feet per minute) |
| Speed | 7000 RPM |
| Noise Level | 28 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Provides reliable high-speed cooling with low noise and energy-efficient operation, ensuring optimal performance and extended lifespan of electronic devices.
Typical applications: Used in computer servers, telecommunications equipment, industrial electronics, and other devices requiring compact, high-speed cooling solutions.
Order number: 109P0424H7D28 High-Speed Fan for Electronics Cooling
Lifecycle: Active
Documentation: Datasheet and installation guide available on manufacturer’s website
1 review for 109P0424H7D28 High-Speed Fan for Electronics Cooling
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Product worked as described. The only negative thing about this vendor is the fact they refuse to ship to Puerto Rico which is a part of the US. The US Post office is there these vendors need to re-educate themselves!