15 in stock
ADDA Fan AD0412UB-B53GP Durable and Efficient Cooling Fan
$28.03 Original price was: $28.03.$25.23Current price is: $25.23.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ADDA Fan AD0412UB-B53GP Durable and Efficient Cooling Fan
Reliable and energy-efficient cooling solution designed for industrial and electronic applications.
| Brand | ADDA |
| Model | AD0412UB-B53GP |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 45 grams |
| Dimensions | 40 x 40 x 10 mm |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | AD0412UB-B53GP |
| What’s in the box | 1 x ADDA AD0412UB-B53GP Cooling Fan, Mounting screws |
| Fan Speed | 4500 RPM |
| Airflow | 8.5 CFM |
| Noise Level | 28 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: High durability with ball bearing design, low noise operation, and efficient airflow for optimal cooling performance in compact spaces.
Typical applications: Cooling for computer cases, industrial equipment, power supplies, and other electronic devices requiring reliable ventilation.
Order number: ADDA Fan AD0412UB-B53GP Durable and Efficient Cooling Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available on ADDA official website
2 reviews for ADDA Fan AD0412UB-B53GP Durable and Efficient Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Excellent Transaction. Items as described! GREAT Value! Super Fast Shipping! AAAAA+++++
Anonymous (verified owner) –
Excellent Transaction. Items as described! GREAT Value! Super Fast Shipping! AAAAA+++++