10 in stock
ADDA Fan AD0612MS-C70GL Compact and Powerful Cooling Fan
$30.93 Original price was: $30.93.$27.84Current price is: $27.84.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ADDA Fan AD0612MS-C70GL Compact and Powerful Cooling Fan
Reliable and efficient 60mm cooling fan designed for compact spaces with high airflow performance.
| Brand | ADDA |
| Model | AD0612MS-C70GL |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | China |
| Weight | 75 grams |
| Dimensions | 60 x 60 x 25 mm |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | CE, RoHS |
| SKU / MPN | AD0612MS-C70GL |
| What’s in the box | 1 x ADDA 60mm Cooling Fan, Mounting screws |
| Fan Speed | 4500 RPM |
| Airflow | 18.5 CFM |
| Noise Level | 28 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Compact size with powerful airflow ensures efficient cooling in tight spaces, low noise operation, and long-lasting ball bearing design for enhanced durability.
Typical applications: Ideal for cooling computer cases, networking equipment, industrial electronics, and other compact devices requiring reliable ventilation.
Order number: ADDA Fan AD0612MS-C70GL Compact and Powerful Cooling Fan
Lifecycle: Active product, currently in production
Documentation: Datasheet and installation guide available on ADDA official website
1 review for ADDA Fan AD0612MS-C70GL Compact and Powerful Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

James P. –
Excellent support when we had integration questions. The product met our standards.