15 in stock
ADDA Fan AD08024UB257104 Quiet and Durable Cooling Fan
$31.05 Original price was: $31.05.$27.95Current price is: $27.95.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
ADDA Fan AD08024UB257104 Quiet and Durable Cooling Fan
Reliable and quiet cooling solution designed for long-lasting performance in various electronic applications.
| Brand | ADDA |
| Model | AD08024UB257104 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 120 grams |
| Dimensions | 80 x 80 x 25 mm |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | AD08024UB257104 |
| What’s in the box | 1 x ADDA AD08024UB257104 Cooling Fan, Mounting screws |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 35 CFM |
| Noise Level | 28 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Power Consumption | 3.6 W |
Key benefits: Low noise operation combined with durable ball bearing design ensures extended lifespan and reliable cooling performance in demanding environments.
Typical applications: Ideal for cooling computer cases, servers, industrial equipment, and other electronic devices requiring efficient airflow and quiet operation.
Order number: ADDA Fan AD08024UB257104 Quiet and Durable Cooling Fan
Lifecycle: Active product
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
1 review for ADDA Fan AD08024UB257104 Quiet and Durable Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Just as described, very quick shipping.Would buy from again.