11 in stock
AVC DBPC0838B8S Fan – Reliable Cooling Fan for Electronics
$36.23 Original price was: $36.23.$32.61Current price is: $32.61.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
AVC DBPC0838B8S Fan – Reliable Cooling Fan for Electronics
High-performance cooling fan designed for efficient heat dissipation in electronic devices.
| Brand | AVC |
| Model | DBPC0838B8S |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | China |
| Weight | 120 grams |
| Dimensions | 80 x 80 x 38 mm |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | CE, RoHS |
| SKU / MPN | DBPC0838B8S |
| What’s in the box | 1 x AVC DBPC0838B8S Fan, Mounting screws, User manual |
| Fan Speed | 2200 RPM |
| Airflow | 45 CFM |
| Noise Level | 28 dBA |
| Connector Type | 3-pin |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Provides reliable and quiet cooling performance, extends electronic component lifespan, and ensures stable operation under continuous use.
Typical applications: Suitable for desktop computers, servers, networking equipment, and other electronic devices requiring efficient thermal management.
Order number: AVC DBPC0838B8S Fan – Reliable Cooling Fan for Electronics
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation guide on manufacturer’s website
1 review for AVC DBPC0838B8S Fan – Reliable Cooling Fan for Electronics
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Great Transaction!