13 in stock
D3G146-AB06-10 Fan Efficient Cooling Solution for Electronics
$717.48 Original price was: $717.48.$645.73Current price is: $645.73.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
D3G146-AB06-10 Fan Efficient Cooling Solution for Electronics
High-performance cooling fan designed to optimize thermal management in electronic devices.
| Brand | Delta Electronics |
| Model | D3G146-AB06-10 |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 150 grams |
| Dimensions | 40 x 40 x 10 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, RoHS, UL |
| SKU / MPN | D3G146-AB06-10 |
| What’s in the box | Cooling fan, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 4500 RPM |
| Airflow | 15 CFM |
| Noise Level | 28 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
| MTBF (Mean Time Between Failures) | 50,000 hours |
Key benefits: Efficient heat dissipation ensures reliable operation of sensitive electronics, low noise output for quiet environments, compact size fits various device configurations.
Typical applications: Cooling for computer components, power supplies, industrial electronics, and telecommunications equipment.
Order number: D3G146-AB06-10 Fan Efficient Cooling Solution for Electronics
Lifecycle: Active
Documentation: Available online including datasheet and installation guide.
1 review for D3G146-AB06-10 Fan Efficient Cooling Solution for Electronics
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Good and honest seller. Even when we had a bad item, they took care of it and replaced at no cost to me in a timely manner. I would recommend this seller.