12 in stock
Delta Fan AFB0512HHB Durable 12V Cooling Fan for Machines
$25.23 Original price was: $25.23.$22.71Current price is: $22.71.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Delta Fan AFB0512HHB Durable 12V Cooling Fan for Machines
High-performance, reliable 12V cooling fan designed for industrial and machine applications.
| Brand | Delta Electronics |
| Model | AFB0512HHB |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 120 grams |
| Dimensions | 50 x 50 x 15 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | AFB0512HHB |
| What’s in the box | 1 x Delta AFB0512HHB Cooling Fan, Mounting screws |
| Fan Speed | 4500 RPM |
| Airflow | 15.5 CFM |
| Noise Level | 28 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Durable construction ensures long service life; quiet operation minimizes noise pollution; efficient cooling performance protects sensitive components.
Typical applications: Suitable for cooling in industrial machinery, electronic enclosures, power supplies, and automation equipment.
Order number: Delta Fan AFB0512HHB Durable 12V Cooling Fan for Machines
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available on Delta Electronics website
2 reviews for Delta Fan AFB0512HHB Durable 12V Cooling Fan for Machines
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
I received exactly what I was expecting, with a good price and prompt response.
Anonymous (verified owner) –
I received exactly what I was expecting, with a good price and prompt response.