11 in stock
Delta Fan AFB1212SH – Reliable Cooling Solution Fan
$40.23 Original price was: $40.23.$36.21Current price is: $36.21.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Delta Fan AFB1212SH – Reliable Cooling Solution Fan
High-performance 120mm cooling fan designed for efficient and reliable thermal management in electronic devices.
| Brand | Delta Electronics |
| Model | AFB1212SH |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 120 grams |
| Dimensions | 120 x 120 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | AFB1212SH |
| What’s in the box | 1 x Delta AFB1212SH Fan, Mounting screws |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 90 CFM |
| Noise Level | 38 dBA |
| Connector Type | 3-pin |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Power Consumption | 6.6 W |
Key benefits: Provides reliable, high airflow cooling with low noise operation and long service life, ideal for maintaining optimal temperatures in demanding electronic applications.
Typical applications: Used in servers, industrial equipment, power supplies, and other electronic devices requiring efficient thermal management.
Order number: Delta Fan AFB1212SH – Reliable Cooling Solution Fan
Lifecycle: Active
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
1 review for Delta Fan AFB1212SH – Reliable Cooling Solution Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Item was as described