11 in stock
Delta Fan EFB0412VHD Durable High-Speed Cooling Fan
$25.14 Original price was: $25.14.$22.63Current price is: $22.63.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Delta Fan EFB0412VHD Durable High-Speed Cooling Fan
High-performance, reliable cooling solution designed for demanding industrial and electronic applications.
| Brand | Delta Electronics |
| Model | EFB0412VHD |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 120 grams |
| Dimensions | 40 x 40 x 28 mm |
| Warranty | 2 years limited warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | EFB0412VHD |
| What’s in the box | 1 x Delta EFB0412VHD Cooling Fan, Mounting screws |
| Fan Speed | 6500 RPM |
| Airflow | 22.5 CFM |
| Noise Level | 38 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Durable construction with high-speed operation ensures efficient heat dissipation and long service life, minimizing downtime in critical systems.
Typical applications: Ideal for cooling in servers, telecommunications equipment, industrial machinery, and power supplies.
Order number: Delta Fan EFB0412VHD Durable High-Speed Cooling Fan
Lifecycle: Active product with ongoing production and support
Documentation: Datasheet and installation guide available on Delta Electronics website
1 review for Delta Fan EFB0412VHD Durable High-Speed Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Item arrived as described. Shipped quickly. Good communication. Thank you.