9 in stock
DELTA Fan FFB1224EHE High Performance Cooling Fan
$58.23 Original price was: $58.23.$52.41Current price is: $52.41.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
DELTA Fan FFB1224EHE High Performance Cooling Fan
High efficiency 120mm cooling fan designed for reliable thermal management in demanding industrial applications.
| Brand | DELTA |
| Model | FFB1224EHE |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 180 grams |
| Dimensions | 120 x 120 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | FFB1224EHE |
| What’s in the box | 1 x DELTA FFB1224EHE Cooling Fan, Mounting screws |
| Airflow | 110 CFM (cubic feet per minute) |
| Noise Level | 45 dBA |
| Speed | 4200 RPM |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
| Static Pressure | 3.5 mmH2O |
Key benefits: Provides high airflow with low noise operation, durable construction for long service life, and efficient cooling performance for electronic devices and industrial equipment.
Typical applications: Used in server racks, power supplies, industrial machinery, and HVAC systems requiring reliable and efficient cooling solutions.
Order number: DELTA Fan FFB1224EHE High Performance Cooling Fan
Lifecycle: Active
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
1 review for DELTA Fan FFB1224EHE High Performance Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Excellent Seller! Very good pricing. Shipment was packaged well and arrived quickly. Item as described. Highly Recommend. A++++++