10 in stock
Delta Fan FFB1524UHG Reliable Industrial Cooling Fan
$173.73 Original price was: $173.73.$156.36Current price is: $156.36.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Delta Fan FFB1524UHG Reliable Industrial Cooling Fan
High-performance, durable industrial cooling fan designed for efficient heat dissipation in demanding environments.
| Brand | Delta Electronics |
| Model | FFB1524UHG |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 450 grams |
| Dimensions | 150 x 150 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | FFB1524UHG |
| What’s in the box | 1 x Delta FFB1524UHG Fan, Mounting screws, User manual |
| Fan Speed | 4200 RPM |
| Airflow | 120 CFM (Cubic Feet per Minute) |
| Noise Level | 45 dBA |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
Key benefits: Provides reliable and efficient cooling with low noise operation, long lifespan due to hydraulic bearing, and robust construction suitable for industrial applications.
Typical applications: Cooling for industrial machinery, electronic enclosures, power supplies, and HVAC systems.
Order number: Delta Fan FFB1524UHG Reliable Industrial Cooling Fan
Lifecycle: Active product with ongoing production and support.
Documentation: Available datasheet, installation guide, and safety certifications upon request.
1 review for Delta Fan FFB1524UHG Reliable Industrial Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Great Transaction. Accurate Description and timely shipping… Would purchase from again.