13 in stock
Delta Fan Model QFR1212GHE – Reliable Industrial Cooling Fan
$39.81 Original price was: $39.81.$35.83Current price is: $35.83.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Delta Fan Model QFR1212GHE – Reliable Industrial Cooling Fan
High-performance and durable cooling solution designed for demanding industrial environments.
| Brand | Delta Electronics |
| Model | QFR1212GHE |
| Voltage | 12 V DC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 320 grams |
| Dimensions | 120 x 120 x 38 mm |
| Warranty | 2 years limited warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | QFR1212GHE |
| What’s in the box | 1 x Delta QFR1212GHE Fan, Mounting screws, User manual |
| Fan Speed | 4500 RPM |
| Airflow | 110 CFM (cubic feet per minute) |
| Noise Level | 38 dBA |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Power Consumption | 7.2 W |
| Connector Type | 3-pin Molex |
Key benefits: Provides efficient cooling with low noise and long service life, ideal for industrial equipment and electronics.
Typical applications: Cooling for industrial machinery, power supplies, HVAC systems, and electronic enclosures.
Order number: Delta Fan Model QFR1212GHE – Reliable Industrial Cooling Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation guide on Delta Electronics website
1 review for Delta Fan Model QFR1212GHE – Reliable Industrial Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Michael T. –
The servo amplifier performed well in velocity mode. Documentation was helpful.