10 in stock
Delta Fan THB1748BG – High Performance Cooling Solution
$152.73 Original price was: $152.73.$137.46Current price is: $137.46.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Delta Fan THB1748BG – High Performance Cooling Solution
Reliable and efficient cooling fan designed for industrial and electronic applications.
| Brand | Delta Electronics |
| Model | THB1748BG |
| Voltage | 48 V DC |
| Country of Origin | Taiwan |
| Weight | 450 grams |
| Dimensions | 172 x 150 x 51 mm (L x W x H) |
| Warranty | 2 years limited warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | THB1748BG |
| What’s in the box | Delta Fan THB1748BG unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 150 CFM (cubic feet per minute) |
| Noise Level | 45 dBA |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Power Consumption | 18 Watts |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: High airflow with low noise operation, durable ball bearing design for extended lifespan, and energy-efficient performance suitable for continuous use.
Typical applications: Cooling for industrial machinery, server racks, power supplies, and electronic enclosures.
Order number: Delta Fan THB1748BG – High Performance Cooling Solution
Lifecycle: Active production
Documentation: User manual and datasheet available on Delta Electronics website
1 review for Delta Fan THB1748BG – High Performance Cooling Solution
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
AAAAAAAAAAAAAAA++++++++++++ SELLER!!! 5 Stars!!!!!!!!