11 in stock
EBM Frequency Converter Fan R3G280-AH33-31 High Performance
$106.00 Original price was: $106.00.$95.40Current price is: $95.40.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
EBM Frequency Converter Fan R3G280-AH33-31 High Performance
High efficiency frequency converter fan designed for optimal performance and reliability in industrial applications.
| Brand | EBM |
| Model | R3G280-AH33-31 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.8 kg |
| Dimensions | 280 x 280 x 120 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | R3G280-AH33-31 |
| What’s in the box | Frequency converter fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 1500 RPM |
| Airflow | 1200 m³/h |
| Power Consumption | 85 W |
| Noise Level | 55 dB(A) |
| Operating Temperature | -20°C to +60°C |
| Protection Class | IP54 |
Key benefits: Ensures efficient cooling with low energy consumption, durable construction for extended service life, and compatibility with various frequency converter systems.
Typical applications: Used in HVAC systems, industrial machinery cooling, and electronic equipment ventilation requiring precise airflow control.
Order number: EBM Frequency Converter Fan R3G280-AH33-31 High Performance
Lifecycle: Active product, currently in production and supported.
Documentation: Installation guide, datasheet, and maintenance manual available upon request.
2 reviews for EBM Frequency Converter Fan R3G280-AH33-31 High Performance
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Product was delivered as promised. It was well protected in the shipping box. I did not see any damage but I have not been able to obtain the software as yet so I cannot fully evaluate it. The packaging material was foam peanuts. It would be better to use plastic air bubbles or crushed newspaper as these materials are easier to dispose of.
Anonymous (verified owner) –
Product was delivered as promised. It was well protected in the shipping box. I did not see any damage but I have not been able to obtain the software as yet so I cannot fully evaluate it. The packaging material was foam peanuts. It would be better to use plastic air bubbles or crushed newspaper as these materials are easier to dispose of.