9 in stock
Ebm-papst Centrifugal Fan R3G250-RR01-H1 Durable Design
$520.00 Original price was: $520.00.$468.00Current price is: $468.00.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebm-papst Centrifugal Fan R3G250-RR01-H1 Durable Design
High-performance centrifugal fan designed for durability and efficient airflow in industrial applications.
| Brand | Ebm-papst |
| Model | R3G250-RR01-H1 |
| Voltage | 230 V |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.8 kg |
| Dimensions | 250 x 250 x 100 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL |
| SKU / MPN | R3G250-RR01-H1 |
| What’s in the box | 1 x Centrifugal Fan, Mounting screws, User manual |
| Airflow | 850 m³/h |
| Speed | 2800 RPM |
| Noise Level | 55 dB(A) |
| Power Consumption | 65 W |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
| Material | Aluminum housing with reinforced plastic impeller |
Key benefits: Robust construction ensures long service life, energy-efficient motor reduces power consumption, and low noise operation enhances user comfort.
Typical applications: HVAC systems, industrial ventilation, cooling of electrical enclosures, and air handling units.
Order number: Ebm-papst Centrifugal Fan R3G250-RR01-H1 Durable Design
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation guide on manufacturer website
2 reviews for Ebm-papst Centrifugal Fan R3G250-RR01-H1 Durable Design
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Absolutely fantastic seller! The shipping was incredibly fast, and the item arrived in perfect condition thanks to the excellent packaging. Communication was smooth and professional throughout the entire process. I will definitely be coming back for future purchases and highly recommend this seller to everyone! A+++ experience!
Anonymous (verified owner) –
Absolutely fantastic seller! The shipping was incredibly fast, and the item arrived in perfect condition thanks to the excellent packaging. Communication was smooth and professional throughout the entire process. I will definitely be coming back for future purchases and highly recommend this seller to everyone! A+++ experience!