8 in stock
Ebm-Papst Fan D2D146-BG03-17 Reliable Cooling Fan Model
$738.30 Original price was: $738.30.$664.47Current price is: $664.47.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebm-Papst Fan D2D146-BG03-17 Reliable Cooling Fan Model
High-performance and durable cooling fan designed for efficient thermal management in industrial applications.
| Brand | Ebm-Papst |
| Model | D2D146-BG03-17 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 146 x 146 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | D2D146-BG03-17 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Airflow | 150 m³/h |
| Noise Level | 45 dB(A) |
| Power Consumption | 25 W |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
Key benefits: Reliable operation with low noise emission, energy-efficient motor design, and robust construction for long service life.
Typical applications: Industrial cooling systems, HVAC units, electronic enclosures, and machinery requiring consistent airflow.
Order number: Ebm-Papst Fan D2D146-BG03-17 Reliable Cooling Fan Model
Lifecycle: Active production
Documentation: Available datasheet and installation guide on manufacturer website
1 review for Ebm-Papst Fan D2D146-BG03-17 Reliable Cooling Fan Model
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Great seller. Fast shipping and quick communication. I will deal with them again.extremely helpful to resolve a question I had! Now that is service.