7 in stock
Ebm-Papst Fan G2E120-AR77-01 Efficient Airflow Cooling Fan
$239.88 Original price was: $239.88.$215.89Current price is: $215.89.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebm-Papst Fan G2E120-AR77-01 Efficient Airflow Cooling Fan
High-performance, energy-efficient cooling fan designed for optimal airflow and quiet operation.
| Brand | Ebm-Papst |
| Model | G2E120-AR77-01 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 120 x 120 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | G2E120-AR77-01 |
| What’s in the box | Cooling fan, mounting screws, user manual |
| Airflow | 120 m³/h |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Speed | 2800 RPM |
| Power Consumption | 18 W |
| Connector Type | 3-pin Molex |
| Operating Temperature | -10°C to +70°C |
Key benefits: Provides efficient cooling with low noise and energy consumption, ensuring reliable performance and extended equipment lifespan.
Typical applications: Ideal for use in industrial electronics, HVAC systems, server cooling, and other equipment requiring consistent airflow.
Order number: Ebm-Papst Fan G2E120-AR77-01 Efficient Airflow Cooling Fan
Lifecycle: Active
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
1 review for Ebm-Papst Fan G2E120-AR77-01 Efficient Airflow Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
The item received was not working for some reasons. The seller sent me a replacement without hesitation. I appreciate his honesty and professionalism. Highly recommended. Thank you!