15 in stock
Ebm-Papst Fan M4Q045-CA27-04 – Durable and Quiet Cooling
$69.98 Original price was: $69.98.$62.98Current price is: $62.98.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebm-Papst Fan M4Q045-CA27-04 – Durable and Quiet Cooling
High-performance, energy-efficient cooling fan designed for quiet operation and long-lasting durability.
| Brand | Ebm-Papst |
| Model | M4Q045-CA27-04 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 0.45 kg |
| Dimensions | 119 x 119 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | M4Q045-CA27-04 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 120 m³/h |
| Noise Level | 28 dB(A) |
| Speed | 2800 RPM |
| Power Consumption | 12 W |
| Type | Axial fan |
| Operating Temperature | -10°C to +70°C |
Key benefits: Efficient cooling with low noise output, robust construction for extended service life, and energy-saving motor technology.
Typical applications: Used in industrial equipment, HVAC systems, electronic enclosures, and other applications requiring reliable and quiet cooling.
Order number: Ebm-Papst Fan M4Q045-CA27-04 – Durable and Quiet Cooling
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
2 reviews for Ebm-Papst Fan M4Q045-CA27-04 – Durable and Quiet Cooling
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Good quality, condition was new even though box was opened. Value, I mean it’s price is high for the size of it, and non complicated features. Appearance looks great since it’s not large too.
Anonymous (verified owner) –
Good quality, condition was new even though box was opened. Value, I mean it’s price is high for the size of it, and non complicated features. Appearance looks great since it’s not large too.