13 in stock
Ebm-Papst Fan Model 614N/2HH – High Performance Airflow
$44.93 Original price was: $44.93.$40.44Current price is: $40.44.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebm-Papst Fan Model 614N/2HH – High Performance Airflow
High efficiency and reliable airflow solution designed for demanding industrial applications.
| Brand | Ebm-Papst |
| Model | 614N/2HH |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 120 x 120 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 614N/2HH |
| What’s in the box | Fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 150 m³/h |
| Speed | 2800 RPM |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Power Consumption | 25 W |
| Type | Axial fan |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
Key benefits: Offers high airflow with low noise and energy-efficient operation, ensuring long service life and minimal maintenance.
Typical applications: Cooling of electronic enclosures, ventilation in industrial machinery, HVAC systems, and air purification units.
Order number: Ebm-Papst Fan Model 614N/2HH – High Performance Airflow
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available upon request
2 reviews for Ebm-Papst Fan Model 614N/2HH – High Performance Airflow
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Packaged very well and shipped promptly. That is exactly what I was expecting from the description Thank You
Anonymous (verified owner) –
Packaged very well and shipped promptly. That is exactly what I was expecting from the description Thank You