11 in stock
Ebm-Papst Fan R1G133-AA65-36 Efficient Airflow Cooling Fan
$179.98 Original price was: $179.98.$161.98Current price is: $161.98.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebm-Papst Fan R1G133-AA65-36 Efficient Airflow Cooling Fan
High-performance cooling fan designed for efficient airflow and reliable operation in industrial and electronic applications.
| Brand | Ebm-Papst |
| Model | R1G133-AA65-36 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 0.45 kg |
| Dimensions | 133 x 133 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | R1G133-AA65-36 |
| What’s in the box | Cooling fan unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 120 m³/h |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Speed | 2800 RPM |
| Power Consumption | 18 W |
| Fan Type | Axial fan |
| Operating Temperature | -10°C to +70°C |
Key benefits: Efficient airflow with low noise operation, durable construction for long service life, and energy-efficient motor design.
Typical applications: Cooling of electronic enclosures, industrial machinery, HVAC systems, and server racks.
Order number: Ebm-Papst Fan R1G133-AA65-36 Efficient Airflow Cooling Fan
Lifecycle: Active product with ongoing support and availability.
Documentation: Datasheet and installation guide available on manufacturer website.
2 reviews for Ebm-Papst Fan R1G133-AA65-36 Efficient Airflow Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Great conditions and packed. Very fast shipping. Nice experience. I put this vendor in my favorite for futures needs.
Anonymous (verified owner) –
Great conditions and packed. Very fast shipping. Nice experience. I put this vendor in my favorite for futures needs.