9 in stock
Ebmpapst D1G133-AB39-52 Fan – Quiet and Powerful Cooling Fan
$469.98 Original price was: $469.98.$422.98Current price is: $422.98.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst D1G133-AB39-52 Fan – Quiet and Powerful Cooling Fan
High-performance cooling fan delivering quiet operation and reliable airflow for industrial and electronic applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | D1G133-AB39-52 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 0.45 kg |
| Dimensions | 133 x 133 x 52 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | D1G133-AB39-52 |
| What’s in the box | 1 x Ebmpapst D1G133-AB39-52 Fan, Mounting screws, User manual |
| Fan Speed | 2300 RPM |
| Airflow | 150 m³/h |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Power Consumption | 25 W |
| Type | Axial Fan |
| Connector Type | 3-pin Molex |
Key benefits: Efficient cooling with low noise operation, durable construction for long service life, and energy-saving design.
Typical applications: Cooling for industrial machinery, electronic enclosures, HVAC systems, and server racks.
Order number: Ebmpapst D1G133-AB39-52 Fan – Quiet and Powerful Cooling Fan
Lifecycle: Active production
Documentation: Datasheet and installation guide available on manufacturer website
1 review for Ebmpapst D1G133-AB39-52 Fan – Quiet and Powerful Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Thanks I received the package as explained.