10 in stock
Ebmpapst D2E133-AM47-23 High-Performance Cooling Fan
$377.55 Original price was: $377.55.$0.00Current price is: $0.00.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst D2E133-AM47-23 High-Performance Cooling Fan
Reliable, energy-efficient EC fan with compact design for demanding cooling applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | D2E133-AM47-23 |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 2.8 kg |
| Dimensions | 133 mm diameter, 188 mm length |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | D2E133-AM47-23 |
| What’s in the box | 1 x Fan (pre-wired with connector) |
| Airflow | 450 m³/h |
| Power Consumption | 85 W |
| Speed | 2600 rpm |
| Noise Level | 55 dB(A) |
| Bearing Type | Ball bearing |
| Protection Class | IP44 |
Key benefits: High efficiency EC motor reduces energy consumption by up to 40% compared to AC fans; compact dual-inlet design delivers high airflow in limited spaces; ultra-quiet operation with integrated speed control; long service life and robust construction for continuous duty.
Typical applications: HVAC systems, server rack cooling, industrial ventilation cabinets, refrigeration units, telecommunications enclosures, and general-purpose electronic cooling.
Order number: Ebmpapst D2E133-AM47-23 High-Performance Cooling Fan
Lifecycle: Active
Documentation: Datasheet and installation instructions available upon request
2 reviews for Ebmpapst D2E133-AM47-23 High-Performance Cooling Fan
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Item as described, packed well, and arrived on time.
Anonymous (verified owner) –
Item as described, packed well, and arrived on time.