15 in stock
Ebmpapst Fan 514F Efficient Airflow Cooling Solution
$48.23 Original price was: $48.23.$43.41Current price is: $43.41.
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Ebmpapst Fan 514F Efficient Airflow Cooling Solution
High-performance, energy-efficient cooling fan designed for reliable airflow in industrial and electronic applications.
| Brand | Ebmpapst |
| Model | 514F |
| Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 120 x 120 x 38 mm |
| Warranty | 2 years |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 514F-230V-12038 |
| What’s in the box | Ebmpapst Fan 514F unit, mounting screws, user manual |
| Airflow | 85 CFM (Cubic Feet per Minute) |
| Noise Level | 38 dB(A) |
| Speed | 2800 RPM |
| Power Consumption | 25 W |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
| Fan Type | Axial |
Key benefits: Provides efficient cooling with low noise and energy consumption, ensuring extended equipment lifespan and reliable operation.
Typical applications: Suitable for industrial machinery, HVAC systems, electronic enclosures, and server cooling.
Order number: Ebmpapst Fan 514F Efficient Airflow Cooling Solution
Lifecycle: Active production
Documentation: User manual and technical datasheet available upon request
2 reviews for Ebmpapst Fan 514F Efficient Airflow Cooling Solution
Clear filtersOur Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don’t worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitve pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.

Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.

Anonymous (verified owner) –
Perfect transaction! The item arrived quickly and was exactly as described. A+ seller.
Anonymous (verified owner) –
Perfect transaction! The item arrived quickly and was exactly as described. A+ seller.